دستور تهیه کباب بناب


کباب بناب به عنوان یک غذای سلطنتی در دوره قاجار محسوب می شده است. مبدع آن مرحوم صمد باشی در قبل از سال 1300 در بناب می باشد. او با ایجاد تغییراتی در مواردی چون شیوه تهیه مواد اولیه ، شیوه پخت و نیز ابعاد سیخ روش پخت کباب را عوض نمود و با ترکیب نهایی مواد با کره و تخم مرغ محلی طعم جدیدی را در غذاهای ایرانی خلق کرد.

کباب بناب

کباب بناب

مواد مورد نیاز :

  • گوشت گوسفند یا گوساله کم چرب
  • پیاز
  • نمک و فلفل
  • سماق.

چند نکته قبل از پخت :

  • آشپز باشی از قیمه چین مسی برای کوبیدن گوشت استفاده می نمود. البته امروزه گوشت را به صورت چرخ شده می توان خریداری نمود. از چوب درختان گردو ، توت و گلابی به عنوان تخته برای این کار استفاده می نمود که نه تنها مزه تلخی مانند سایر درختان به گوشت ندهد بلکه کباب مزه خاص و متفاوتی بنا به نوع انتخابی بگیرد.
  • سیخ های مورد استفاده سیخ های فولادی با ضخامتی بیشتر از معمول بودند. دلیل این امر داغ شدن ابتدای آن و در نتیجه کمک به پخت داخل کباب است. سیخ های گالوانیزه ای که اکنون مورد استفاده قرار می گیرند این خاصیت را ندارند.
  • برای کف اجاق کباب پزی نیز از ورقه های فولادی با سوراخ های ریز به کار برده می شد تا خاکستر ذغال از آن خارج شود و روی کباب را نگیرد.
  • استفاده از باد بزن دستی برای پخت یکنواخت کباب از دیگر تفاوت پخت با شیوه های امروزی است که از باد بزن برقی استفاده می نمایند.
گوشت چرخ شده

گوشت چرخ شده

طرز تهیه کباب بناب به روش مبدع آن ، صمد آشپز باشی

ابتدا گوشت را به صورت رشته ای در آورده و سپس به کمک قیمه چین تا له شدن کامل گوشت آن را می کوبید. مقداری چربی گوسفندی له شده به همین روش و پیاز خرد شده را به همراه نمک و فلفل به آن اضافه می نمود. برای یکدست شدن مواد و اینکه پیاز به همه جای گوشت برسد ، دوباره آن را می کوبید.

حالا نوبت سیخ کردن گوشت است. مقداری متناسب با اندازه سیخ برداشته و از کنار سیخ به آن بزنید. و با انگشت روی آن را پهن نمایید. سیخ ها را روی ذغال ها گذاشته و باد بزنید. هر بار باید سیخ ها را برگرداند تا هر دو طرف کاملا بپزد.

در اینجا نوبت به تهیه ” یومورتا کره لی کباب ” می رسد. مقداری کره را در یک تابه آب کرده و تخم مرغ ها را داخلش می شکنیم. قبل از پخت کامل آن ، کباب های آماده شده را روی آن می گذاریم. پیاز خرده شده ، فلفل سیاه و سماق بر روی آن می ریزیم ، داغ که شد کباب آماده سرو کردن است. البته در برخی جا ها آمده است که کباب را پس از نیم پز شدن داخل مخلوط تخم مرغ و کره می زد و دوباره روی اجاق قرار می داد تا کاملا پخته شود.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به ما در گوگل امتیاز دهید :)