پرینتر سه بعدی و کاربرد آن در علوم


با پیشرفت تکنولوژی و فناوری های جدید تغییرات بزرگی در تمام عرصه ها دانش بوجود آمد، از طرفی با تخصصی شدن بسیاری از علوم این سرعت با ضریب بیشتری اتفاق می افتد. رشته های زیادی بوجود آمده اند که از آن ها به عنوان رشته های، میان رشته ای  یاد می شود و ترکیبی از علوم را در کالبد خود دارند.
بسیاری از علوم در دانش های دیگر ترکیب شده اند و روش ها و ابداعیات جدیدی را بوجود آورده اند. از طرفی با اختراع و بوجود آمدن دستگاه ها و وسایل پیشرفته در زمان و هزینه تولید وسایل دیگر بسیار صرفه جویی شده است.در ادامه قصد داریم تا در مورد پرینتر سه بعدی و کاربرد آن در علوم مختلف برای شما بگوییم.
با ورود چاپگرهای سه بعدی به بازار در مرحله اول بسیاری از افراد متخصص به این دستگاه با دیده شک و تردید نگرسته اند ولی هر چه از این زمان گذشت و با آشنایی متخصصان با کاربرد این دستگاه نه تنها در قالب سازی بلکه دیگر بخش ها نظر آن ها به کلی تغییر کرد.

پرینتر سه بعدی و کاربرد آن در علوم
امروزه پرینترهای سه بعدی در کمتری بخشی حضور ندارد، از ساخت ماکت های کوچک گرفته تا ساخت بدنه هواپیما می توان از این وسیله استفاده کرد، حوزه پزشکی یکی دیگر از پرکاربرد ترین جاهایی است که از پرینتر سه بعدی استفاده می شود.

حوزه سلامت

پروتز های مصنوعی کمترین اتفاقی بود که با استفاده از چاپگرهای سه بعدی طراحی و ساخته شد، حد کاربرد این وسیله در بسیاری از بخش ها غیر قابل تصور است. در دندانپزشکی نیز می توان از پرینترهای سه بعدی استفاده کرد این بازار که در حال حاضر به نظر بکر می باشد در حال آزمایش است، تحقیقات بسیار زیادی با صرف هزینه بالا بر روی این بخش انجام گرفته است.

پرینتر سه بعدی و کاربرد آن در علوم

محصولات غذایی

شاید برای شما جالب باشد که می توان از چاپگر سه بعدی در این حوزه نیز استفاده کرد. متخصصان انجمن کارشناسان صنایع غذایی (IFT) بر این باورند که پرینترهای سه بعدی این قابلیت بالقوه را دارا هستند که در مدت 10 تا 20 سال آینده، روش تولید غذا را تغییر و بهبود دهند. پیشرفت های فناوری چاپگر سه بعدی به صورت چشمگیری شیوه های تولید غذا را تغییر خواهد داد و در آینده شاهد غذاهایی با شکل و اندازه های بسیار متفاوت خواهیم بود. طراحی متفاوت غذا با استفاده از پرینترهای سه بعدی در رستوران ها معروف و مشهور بین المللی آغاز شده است و در حال حاضر از آن ها استقبال کمتری صورت گرفته است.ولی در آینده شاهد به کارگیری بیشتر از پرینترهای سه بعدی در آشپزی خواهید بود.

حوزه ساختمان

یکی دیگر از بخش هایی که در حال حاضر از آن پرینترهای سه بعدی استفاده بسیاری شده است حوزه ساخت و ساز مسکن و سازه های متفاوت است، استفاده از مصالح سبک تر و مقاوم یکی از نیازهای بسیار مهم در این بخش می باشد و شما در آینده ناظر ساختمان هایی هستید که پرت انرژی بسیار کمتری دارند و در بربر حوادث می توانند از انسان محافظت کنند.در حال حاضر ماکت سازی یکی از ساده ترین کارهایی است که می توان با استفاده از پرینترهای سه بعدی با دقت بالا انجام داد. شبیه سازی با استفاده از این دستگاه برای بسیاری از کارشناسان فرصتی را بوجود آورده است تا نواقص کار خود را به وضوح مشاهده کنند.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به ما در گوگل امتیاز دهید :)